Otišao je papa Benedikt XVI. Veliki

Dok odbrojavamo posljednje sate ove 2022. godine, svijetom se prolomila pretužna vijest da je danas, na Staru godinu, u 9 sati i 34 minute preminuo papa Benedikt XVI. Veliki. Još kao mlad teolog ušao je u svijet najvećih mislilaca 20. stoljeća. Svojom knjigom Uvod u kršćanstvo, koju je napisao u 41. godini života, stekao je neprolaznu teološku slavu, a onda su slijedile mnoge knjige i članci koji su trasirali katoličku teologiju 20. pa onda i 21. stoljeća. Možemo ga svrstati u najuži krug najvećih teologa u čitavoj povijesti Crkve. Već za života bio je crkveni naučitelj, a nadamo se da će vrlo brzo to i službeno postati. “Ponizni sluga u vinogradu Gospodnjem” prema mnogima zaslužuje da vjernički puk i za njega traži: “Santo subito”. O Josephu Ratzingeru – Benediktu XVI. Velikom već je mnogo toga rečeno, a povodom njegove smrti bit će napisani mnogi nekrolozi, ali o njemu će se govoriti još desetljećima pa i stoljećima. Zapravo, možda nismo ni svjesni kakvu smo milost imali jer smo živjeli u vrijeme toga velikana duha. Razdoblje od Drugoga vatikanskoga koncila do njegova preminuća možemo nazvati “erom Benedikta XVI. Velikog”. Na mnoge je pojedince i zajednice pa i na cijelu Katoličku Crkvu ostavio snažan pečat. Mnogi su rasli u duhovnom ozračju koje se kao u nekim koncentričnim krugovima širilo iz dubine duše i srca toga gorostasa duha. Papi Benediktu XVI. Velikom zahvaljujemo za svaku izgovorenu riječ, za jasnoću izričaja i za dubinu misli nadahnutih Duhom Svetim. Beskrajno nam je žao što više nije s nama, ali nas u ovoj žalosti tješi nada da je ugledao lice našega Spasitelja i da uživa radost gledanja Presvetoga Trojstva. Iako nam nedostaju riječi kojima bismo zahvalili papi Benediktu XVI. Velikom za neprocjenjiva dobra kojima nas je dobri Bog preko njega obasipao, od velikoga Pape opraštamo se jednostavnim riječima: Sveti Oče, hvala Vam za sve! Od danas Vam se utječemo da nas zagovarate kod dobroga Boga!

Božo Goluža